3 Parti Yazılımlar-Vmware1 Yorum

Rufus ile Usb Belleğe bootable esxi işletim sistemi yazacağız

Merhabalar , Bu yazımızda Rufus programını kullanarak kurulum yapabileceğiniz bir flash bellek hazırlayacağız.

Bunu yapmak ne işimize yarayacak ? Fiziksel bir sunucunuz veya bilgisayarınız var ve esxi işletim sistemi kurmak istiyorsunuz bunun için bootable bir usb veya cd’ye sahip olmalısınız. Biz bu makale de esxi 6.7 Update 1 işletim sistemini indirip bootable hale getireceğiz. Usb’den kurulum yapmak cd’ye göre daha hızlı olacaktır o yüzden biz usb kullanacağız.

Bunları yapmak için ihtiyacımız olanlar Minumum 4GB flash bellek ve bootable yapacağımız işletim sisteminin iso dosyası gerekli.

1.Adım: Ben Vmware’in sitesinden Esxi 6.7U1 işletim sisteminin Lenovo cihazlar için olan Custom iso’sunu indireceğim Link‘ten sizde indirebilirsiniz.

Vmware Custom iso
1.Adım

2.Adım: Rufus Programını indirelim. ve çalıştıralım yönetici izni isterse evet diyerek devam edelim. Burada ki linkten indirebilirsiniz.

2.Adım

3.Adım: Programımız açıldı. Aygıt kısmından iso’muzu yazdıracağımız usb belleği seçelim.

3.Adım

4.Adım: İndirmiş olduğumuz Esxi 6.7u1 iso’muzu seçelim.

4.Adım

5.Adım: İso dosyamızı da seçtikten sonra Başlata basıp işlemi başlatalım.

Hedef sistem kısmı UEFI olarak defaullta geliyor bizde uefi olarak kuracağımız için defaullta bırakıyorum dilerseniz siz değiştirebilirsiniz.

5.Adım

6.Adım: karşımıza gelen ekranda menu.c32 dosyasının güncellenmesi gerektiğini söylüyor Evet diyerek devam edelim tavsiyem güncellemeyi yapmanız olacaktır.

6.Adım

7.Adım: Burada Seçmiş olduğunuz usb aygıtında olan verilerin sileneceğini söylüyor kısaca usb belleği biçimlendirecek Evet diyerek devam ediyoruz.(Usb belleğinizin içinde veri varsa yedeklemenizi tavsiye ederim. )

7.Adım

8.Adım: Şuan Usb belleğe yazma işlemi başladı. usb ‘yi bilgisayarınızdan çıkartmayanız aksi halde işlem yarım kalacaktır.

rufus install
8.Adım

9.Adım: Kurulum tamamlandı Kapata basıp çıkabiliriz. Yanlışlıkla Başlata basarsanız işlem tekrar başlayacaktır.

rufus kapat
9.Adım

10.Adım: Sunucu veya kurulum yapacağımız bilgisayara hazırladığımız usb’yi takıp usb’den boot ediyoruz ve artık kurulumu yapabiliriz. Ben test için kullandığım bilgisayarda denedim 🙂

Esxi kurulumları ve Vmware ile ilgili konular için Vmware katagorimiz de takip te kalın.

esxi 6.7 install
10.Adım

Bu yazımızda Rufus kullanımı ve Esxi 6.7 kurulum usb’si hazırlamaktan bahsettik.

Bir Sonra ki makalede görüşmek dileği ile “Taha Kadir BAYDAR”…

Yazıda 1 yorum

Bir yorum ekle