SophosYorum yapılmamış

sophos_otp_devreye alma

Sophos XG Firewall SSL VPN ‘de (OTP) One-Time Password Konfigürasyonu ve Kullanımı

Sophos XG Firewall ‘da OTP (One-Time Password) konfigürasyonu ve SSL VPN de One-Time Password kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Daha önce sizinle Sophos XG Firewall ‘da SSL VPN kurulumu hakkında yazdığım makalemi paylaşmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz. Sophos Firewall SSL VPN Kurulumu

Öncelikle kullanabilmeniz için Sophos XG Firewall da OTP ‘nin etkinleştirilmesi ve ayarlanması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak açıyoruz.

İlk adım olarak Sophos XG Firewall ‘da One-Time Password enable edip, ayarları yapıyoruz. One-Time Password sekmesine geldiğinizde Settings bölümüne girip aşağıdaki ayarları yapıyoruz. One-Time Password kısmını açıyoruz. OTP for all users kısmını açık bırakırsanız, Sophos OTP tüm kullanıcılar için aktif olur. Kapatırsanız hemen altındaki bölümde kullanıcı yada grup seçebilirsiniz. Ben test için oluşturduğum kullanıcıyı seçiyorum. Sonrasında SSL VPN remote access ve User portal için aktif ediyorum ve Apply ile kayıt edip çıkıyorum.

Sophos One-Time Password

Sonrasında https://firewallip:8443 ile User Portal ‘a giriş yaparak SSL VPN kullanacağımız kullanıcı adını giriyoruz. Karşımıza QR code gelecektir ve bu adımdan sonra Sophos Authenticator kullanacağız.

sophos_one_time_password_ssl_vpn

Sophos One-Time Password kullanabilmek için Ios ya da Android telefonuna Sophos Authenticator indirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki gibi ben Android telefonuma indiriyorum.

Bu linklerden uygulamayı Android ya da Ios telefonunuza indirebilirsiniz.

Sophos_authenticator_indir

Uyglamayı indirip çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Burada daha önce giriş yaptığınızda karşınıza gelen QR code tarayabilmek için “Scan QR Code” seçeneğine tıklayıp okutuyoruz.

Sophos_authenticator_kurulumu

QR Code okuttuktan sonra aşağıdaki gibi 6 haneli rakamdan oluşan bir kod gelecektir.

Sophos_authenticator_kurulumu

Bu adımda User Portal da “Proceed to login” butonuna tıklıyoruz.

Sophos One-Time Password

Sophos One-Time Password aktif ettikten sonra tekrar login ekranı gelecek. Burada username yazıyoruz ve şifre olarak da kendi şifremizi yazıyoruz (örneğin: 12345678) Sonrasında ise Sophos Authenticator deki kodu ekliyoruz (örneğin: 12345678755356) ve login butonuna tıklıyoruz.

sophos_otp_devreye alma

Sophos SSL VPN uygulamasını ve config dosyasını indirmek için aşağıdaki gibi “Download client and configuration for Windows” linkine tıklayarak indiriyoruz. Eğer uygulama var ise 2. sıradaki linki tıklayarak sadece config dosyasını indirebilirsiniz. Diğer işletim sistemleri için 3. sıradaki ve Android ve IOS cihazlar için de 4. sıradakini indirebilirsiniz. Android OpenVPN kurulumu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sophos One-Time Password

İndirdikten sonra uygulamayı kuruyoruz ve bilgisayarımızda sağ alt taraftaki SSL VPN simgesine sağ tıklayıp, config üzerine gelip bağlan diyoruz.

sophos_otp_devreye alma

Karşımıza aşağıdaki gibi login ekranı geliyor. Burada da yine username yazıyoruz ve şifre olarak da kendi şifremizi yazıyoruz (örneğin: 12345678). Sonrasında ise Sophos Authenticator deki kodu ekliyoruz (örneğin: 12345678755356).

sophos_otp_devreye alma

Bir süre sonra VPN bağlantısı kurulacaktır ve kırmızı olan VPN simgesi yeşil olacaktır. Sophos XG (OTP) One-Time Password hakkında sorun yaşarsanız yorumda paylaşabilirsiniz.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle