GenelYorum yapılmamış

Herkese Merhaba,

Bu yazımda Zabbix ile SSL sertifikalarının ne zaman expiry olduklarına hazırlıklı olmak için sertifikaları monitör edip, triggerlarını ekleyeceğim.
Öncelikle ilk adım olarak, makineme ssh yapıyorum, ardından aşağıdaki yer alan dizinde script dosyamı oluşturuyorum ve içine scripti yerleştiriyorum.
cd /usr/lib/zabbix/externalscripts

Bu işlemin ardından test için örnek bir komut gönderiyorum ve doğru olup olmadığı test etmek için tarayıcı üzerinden siteye erişim sağlayıp sertifika tarihlerini kontrol ediyorum. Veriler uyuşuyor.
./chechkssl.sh XYZ.com

Sonrasında, Zabbix tarafında da Item olarak scriptimi çağırıyorum,

İsimlendirmemi yapıyorum, Key olarak system.run[scriptin adresi XYZ.com] giriyorum, ve 24 saatte bir kontrol sağlaması için 24h şeklinde süre belirtiyorum. Add ile ekleyip tekrar kontrol ediyorum.

Eklediğim host’un Latest Datalarından kontrol ediyorum,

Son adımda ise sertifikanın bitmesinden kaç gün önce haberdar olmak istiyorsam o süreye trigger oluşturacağım. Hostu seçip trigger’a ardından New Trigger’a tıklıyorum.

Alert olarak problems kısmına hangi adla ve hangi alert seviyesi ile düşmesini istiyorsam o şekilde adlandırdım. Result kısmında 7 gün önceden alertin oluşması için <7 şeklinde değer girdim.

Diğer yazılarıma göz atmak isterseniz, ziyaret edebilirsiniz… https://medium.com/@kerimkaratas

Okuduğunuz için teşekkür ederim, bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle