• Network-Sophos1 Yorum

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-7

  Sanal (Virtual) Sophos Firewall Kurulumu

  Sophos Firewall fiziksel cihaz haricinde de sanal makine olarakta kurulabilmektedir. Sophos ‘un sanal makinesini download edebilmek için sophos.com adresine giderek, üyeliğiniz varsa MySophos hesabınızdan Download Installers bölümüne giderek iso veya Vmware-Hyper-v gibi platformlar için sanal makine şeklinde indirebilirsiniz.

  Öncelikle indirdiğiniz sanal makineyi açıyoruz ve sanal makinede default password girdiğimizde aşağıdaki ekrana geliyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu

  Sonrasında https://172.16.16.16:4444 ile Firewall a erişerek aşağıdaki başlangıç ekranına geliyoruz. Bu kısımda click to bagin diyerek ayarlar kısmına geçiyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-1

  İlk olarak Configuration kısmında bizden cihazın web arayüzü ve cli için geçerli olacak admin password istenmektedir. Aşağıda da görüldüğü gibi iki alana da vereceğimiz şifreyi giriyoruz. Sonrasında “Install the latest firmware automatically during setup (recommended)” bölümünü işaretleyerek Sophos Firewall için en son Firmware indirmesini ve en son version ile cihazın açılmasını sağlayabiliriz. En altta da lisans sözleşmesini kabul ederek Continue ile devam ediyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-2

  Bu bölümde Sophos Firewall ‘a isim veriyoruz ve time ayarlarını da yaparak tekrar Continue ile devam ediyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-3

  Aşağıdaki gibi gelen ekranda, elinizde Sophos Virtual Firewall için almış olduğunuz bir seri numarası var ise ekleyerek devam ediyoruz.

  Sonraki seçenekte trial olarak başlatıp, 30 gün boyunca lisans alarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bir sonraki seçenekte ise UTM 9 için alınan bir lisans dosyası var ise convert edebilirsiniz. En altta ise register etmeden devam edebilirsiniz. Continue ile devam ediyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-4

  Aşağıdaki ekranda da özet olarak seri numarası, register edilen mail adresi gibi bilgileri görebilirsiniz. reCAPTCHA doğrulaması yaparak Continue ile devam ediyoruz.

  Yukarıda belirtilen Sanal Sophos Firewall Kurulumu adımlarını tamamladıktan sonra son olarak gelen kısımda Confirm Registration diyerek kurulum işlemini tamamlıyoruz.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-6

  Sanal (Virtual) Sophos Firewall Kurulum işlemi tamamen bittikten sonra cihaz restart edilerek yeni Firmware Update edilecek ve yeni version ile Firewall açılacaktır.

  sophos_virtual_firewall_kurulumu-7

  Firewall açıldıktan sonra kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra yukarıdaki gibi dashboard ekranı gelecektir. Bu kısımda da Firewall hakkında genel bilgilendirme bölümleri mevcuttur.

  Demo olarak Sophos Sanal Firewall Kurulumu yapmak ve demo lisans almak istiyorsanız buradan gerekli bilgileri doldurarak lisans edinebilirsiniz.

  Herhangi soru ve önerilerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

  Bir sonraki makalede görüşmek dileği ile ” Uğur BAYBUĞA “…

  Yazıda 1 yorum

  Bir yorum ekle