• SophosYorum yapılmamış

  sophos_firewall_port_açma

  Sophos Firewall Port ( Port Forwarding ) Yönlendirme

  Öncelikle port yönlendirme, yani port forwarding ne için kullanılır buna Sophos Firewall Port Yönlendirme makalemizde göreceğiz.

  Port yönlendirme (Port Forwarding), dışarıdaki herhangi bir yerden lokal networkteki sunucu, kamera vb. gibi cihazlara erişim sağlanabilmesi için kullanılır. Her Firewall ‘da yani firmada kullanılan Güvenlik Duvarı ‘nda port açma işlemi farklı olabilir. Bu makale de Sophos Firewall ‘da nasıl Port Yönlendirmesi yapıldığını göreceğiz.

  Öncelikle Sophos Firewall da kuralların olduğu bölüme geliyoruz. Aşağıdaki resim de gösterildiği gibi, Add Firewall Rule ‘a tıklayarak Business Application Rule seçiyoruz.

  sophos_firewall_port_açma
  sophos_firewall_port_açma

  Gelen sayfada Nat yapacağım için DNAT/FULL NAT/Load Balancing seçiyorum.

  sophos_firewall_port_açma

  Sonraki kısımda ise kurala bir isim veriyoruz ve sağ tarafta herhangi bir gruba atmak istemediğim için none seçiyorum. Eğer bu kuralı gruplamak istiyorsanız yeni oluşturabilir veya daha önce oluşturulmuş gruba atabilirsiniz. Örneğin “Açık Portlar” isminde bir grup oluşturabilir, bu grubun içerisine dışarı açılan kuralları atabilirsiniz.

  sophos_firewall_port_açma

  Source Zone kısmında Hangi Wan Zone dan geleceği, Client Networks kısmında da hangi ip adresinin geleceği seçilir. Burada isterseniz porta bağlanacak olan bir ip belirtebilirsiniz. Ben Any, yani herhangi bir ip belirttim.

  sophos_firewall_port_açma

  Destination Interface seçiyoruz ve dışarıdan hangi port ile gelinecekse seçiyoruz. Forward to bölümünde içerideki hangi ip ye gidileceği ve bu ip nin hangi zone da olduğunu da Protected Zone kısmından seçiyoruz. Mapped port kısmında da lokal de olan ip nin hangi portun geleceğini görüyoruz ve bu portu değiştirebiliriz. Örn; dışarıdan 8080 portunu map edip içeride 80 e yönlendirebiliriz. Sophos Firewall Port Yönlendirme adımlarına devam ediyoruz.

  sophos_firewall_port_açma

  Son olarak kuralda IPS seçiyorum. Sophos Firewall da Default IPS olan WAN TO LAN seçiyorum ve logların da tutulması için Log Firewall Traffic işaretleyip save butonuna tıklayarak kaydediyorum.

  sophos_firewall_port_açma

  Kural save edildikten sonra Rule sayfasına yönlendirilecek ve en üstte oluşturduğunuz kuralı göreceksiniz.

  sophos_firewall_port_açma

  Sophos Firewall Port Yönlendirme makalesinde sormak istediğiniz olduğunda yorum olarak iletebilirsiniz.

  Bir sonraki makalede görüşmek dileği ile ” Uğur BAYBUĞA “…

  Yorum yapan ilk sen ol.

  Bir yorum ekle