• 3 Parti YazılımlarYorum yapılmamış

  Merhaba Dostlar,

  Bu kısa yazımızda sizlere Tree Size Programından bahsetmek istiyorum. Jamsoftware tarafından geliştirilen bu yazılım küçük ama çok başarılı bir yazılım.

  Bu uygulama tam olarak şunu yapıyor. Çok hızlı bir şekilde diskinizde yada bir klasörde bulunan dosyalarınızı boyutlarına göre hızlıca sıralıyor.

  Solid State Diskler çıkmadan önce böyle bir programa pek ihtiyaç duymuyorduk. Çünkü Sata disklerde ciddi boyutları ucuza mal edebiliyorduk. Ancak Solid State Drive Yani Kısaca SSD’ler çıktığından bu yana performansımız artıyor ancak kapasitemiz düşüyor. SSD’ler de yüksek kapasiteli diskler fiyat olarak hala biraz pahalılar.

  işte özellikle bilişim alanında danışmanlık yapıyorsanız, bu sorunla sıkça karşılacaksınız. Kapasiteyi dolduran dosyaların ne olduğunu bulmak için en etkili yöntemlerden biri de bu küçük ama işlevli uygulamamızı kullanmak.

  Öncelikle dosyamızı jam Software’nin kendi sitesinden indirmek için buraya tıklayın

  indirdiğiniz küçük exe dosyasını klasik sistemci yaklaşımını benimseyerek yani üç next bir finish ile bitirin. Daha sonra programını yönetici olarak çalıştıralım.

  Ben 240 GB SSD kapasitesine sahip bir bilgisayar kullanıyorum.

  C: sürücüsünün durumu aşağıdaki şekilde.

  Şimdi hızlıca bu kadar yer kaplayan ne varmış diye göz atmak için programımızı yönetici modunda çalıştırıyorum.

  Select Directory kısmından, C: sürücümüzü seçiyoruz

  ve saniyeler sonra nelerin yer tuttuğunu görmüş oluyoruz.

  Dilersek bu işlemi özel bir klasör bazında da yapabiliriz.

  Bir başka yazıda görüşmek üzere

  Yorum yapan ilk sen ol.

  Bir yorum ekle