VmwareYorum yapılmamış

Merhabalar;
Bu yazımızda Vcenter Sunucumuza (Appliance 6.7) bağlanmaya çalıştığımızda “503 Service Unavailable _serverNamespace = / action = Allow _pipeName =/var/run/vmware/vpxd-webserver-pipe)” aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştığımzda çözüm adımlarını paylaşacağız.

Web Client ile bağlanmaya çalıştığımızda bu hatayı aldık.Vcenter’a 5480 management portu üzerinden baktığımızda /storage/seat is low on database storage space uyarısını tespit ettik.

Ssh ile vcenter sunucumuza bağlanıp önce “shell” daha sonrasında “df-h” komutunu çalıştırarak disk durumunu kontrol ediyoruz. /dev/mapper/seat_vg-seat alanımızın kullanımı %95 ‘e ulaşmış durumda.

Disk arttırımı yapmadan önce /storage/seat alanınının Vcenter sunucu üzerinde hangi disk olduğunu tespit etmem gerekiyor.Bunun için shell’den çıkarak “com.vmware.appliance.system.storage.list” komutunu çalıştırıyorum.Aşağıda görüldüğü üzere seat alanı 8 numaralı diski kullanmkatadır

Sanal olarak çalışan Vcenter sunucumuzun 8 no’lu diskini standalone Esxi üzerinden bağlanarak 25 gb’dan 50 gb’a yükseltiyorum.

Tekrar ssh bağlantımıza gelip “com.vmware.appliance.system.storage.resize” komutunu çalıştırıyoruz. Seat partition’u için aşağıdaki çıktıyı veriyor

Tekrardan “shell” ve daha sonrasında “df-h” komutlarıyla da kontrol ediyorum.Disk arttırımı sağlanmış durumdadır.

Bu işlemlerden sonra sunucuyu reboot ederek Vcenter’a tekrardan erişim sağlayabilir duruma geleceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle… ‘Mustafa Karayılmaz’

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle