VmwareYorum yapılmamış

Vmware Workstation 15 kurulumu ve genel yapılandırma

Merhabalar Bu yazımızda Vmware Workstation 15 kurulumu yapacağız ama öncesinde Vmware Workstation nedir ne işe yara bahsedelim.

Vmware Workstation , Fiziksel Bilgisayar üzerine Sanal olarak Birden çok İşletim sistemi kurmamızı sağlar. Tabi ki bunu sağlarken de bilgisayarımızın donanımını kullanır ve Fiziksel bilgisayar ile sanal makine arasında bir köprü vazifesi görür.

Vmware Workstation genel olarak Windows üzerinde kullanılmaktadır ama Linux işletim sistemi üzerine de kurabilirsiniz biz makalemizde Windows işletim sistemi üzerine Vmware Worstation 15 programını kuracağız.

Vmware Workstation ne işimize yarar ? Workstation içine istediğimiz özelliklerde sanal makineler kurarak kendi test ortamımızı oluşturabiliriz.Örnek olarak;

  • Fiziksel olarak kullandığımız makinemize bir update yüklemeden önce Worstation içine kurmuş olduğumuz bilgisayarda test edebiliriz.
  • Fiziksel Makinemize yüklemek istemediğimiz uygulamalar olabilir bunlarıda Workstation içine kurmuş olduğumuz bilgisayarlarda yükleyip kullanabiliriz.
  • Bir Windows kullanıcısı olarak Linux işletim sistemlerine merakınız olabilir bunlarıda Workstation ile test imkanı bulabilirsiniz.


Vmware Workstation 15’in desteklediği İşletim sistemleri Listesine Bu Link‘ten ulaşabilirsiniz.

İlk olarak Şuan en güncel sürüm olan Vmware Workstation 15’i indirelim ben Vmware’in sitesinden indireciğim isterseniz sizde burada ki Link‘ten vmware’in sitesinden en güncel sürümü indirebilirsiniz.

1.Adım: İndirmiş olduğumuz Vmware Workstation 15 setup dosyasını çalıştıralım.

Workstation 15 indirme
1.Adım

2.Adım: Yönetici izni isterse evet diyerek devam edelim.

Workstation15
2.Adım

3.Adım: Setup Wizard karşımıza çıktı Next Diyerek devam ediyoruz.

Workstaion 15 kurulum adım 1
3.Adım

4.Adım: Lisans Anlaşmasını okuyup kabul ediyoruz. Next diyoruz.

Vmware lisans anlaşması
4.Adım

5.Adım: Görmüş olduğumuz seçenek Gelişmiş Klavye Sürücüsü Yüklensinmi diye soruyor isteyenler yükleyebilir restart gerektirebilir. Ben bu seçeneği seçmeden devam ediyorum.

Workstation keyboard driver
5.Adım

6.Adım: Otomatik Update ve Vmware geliştirme programına katılmak istemiyorsanız tikleri kaldırın ben kaldırarak devam ettim.

Vmware Chec update
6.Adım

7.Adım: Masaüstüne kısayol oluşturulsun mu ve başlangıç programlarına atansın mı diye seçenekler geldi ben defaultta bırakıp devam ediyorum. Bilgisayarınızı restart ettiğinizde workstation 15 programının başlamasını istemiyorsanız altta li tik’i kaldırmanız gerekmekte.

next
7.Adım

8.Adım: Artık yükleme işlemine başlayabiliriz. Install diyerek devam edelim.

Install
8.Adım

9.Adım: Yükleme işlemi Başladı, Bitmesini bekleyelim.

Kurulum
9.Adım

10.Adım: Yüklemi işlemi bitti. Finish diyoruz ve kurulumu bitiriyoruz.

Finish
10.Adım

11.Adım: Masaüstüne oluşturduğu kısayola tıklayıp programı açalım, Karşımıza Lisans ekranı geliyor, Satın almış olduğunuz bir lisans var ise lisansı girebilirsiniz ben Trial olarak devam ediyorum.

Workstation lisans
11.Adım

12.Adım: Evet Programımız açıldı artık istediğimiz sanal makineleri kurabiliriz. Vmware ile ilgili konular için takipte kalın.

Workstation pro 15
12.Adım

Bu yazımızda Vmware Workstation 15 Kurulumundan ve özelliklerinden bahsettik.

Bir Sonra ki makalede görüşmek dileği ile “Taha Kadir BAYDAR”…

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle